اهمیت استفاده از سرویس امنیت شبکه

اهمیت استفاده از سرویس امنیت شبکه

در این مقاله  قصد داریم در مورد اهمیت استفاده از سرویس امنیت شبکه صحبت کنیم. دولت‌ها، کسب‌وکار‌ها و افرادی که با کامپیوتر سروکار دارند، برای مراقبت‌ از داده‌های حساس و خصوصی خود، به سرویس امنیت شبکه نیاز دارند. سرویس امنیت شبکه دقیقاً چیست؟ سرویس امنیت شبکه یک اقدام پیشگیرانه برای ایمن نگه‌داشتن شبکه و داده‌های شما در برابر ویروس‌ها، کاربران غیرمجاز و سایر تهدید‌های امنیتی سایبری است. این فرآیند به دستگاه‌ها و ابزار‌های سخت‌افزاری زیادی مانند روتر‌ها، فایروال‌ها و نرم‌افزار‌های ضد بدافزار نیاز دارد. برای سازمان‌ها و دولت‌های بزرگ، استفاده از سرویس امنیت شبکه حیاتی است؛ اما همه سزاوار یک شبکه امن و مطمئن هستند. امنیت شبکه مهم است زیرا اگر مهاجمان بتوانند به سیستم شما دسترسی پیدا کنند، می‌توانند زیرساخت شبکه شما را تخریب، اصلاح یا سوء استفاده کنند. برای آشنایی بیشتر با سرویس امنیت شبکه، انواع مختلف سرویس امنیت شبکه و پاسخ به این سؤال که چرا امنیت شبکه مهم است؟ پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه شامل تمام مراحلی است که برای محافظت از یکپارچگی یک شبکه کامپیوتری و داده‌های درون آن انجام می‌شود. امنیت شبکه مهم است، زیرا داده‌های حساس را از حملات سایبری ایمن نگه می‌دارد و اطمینان می‌دهد که شبکه قابل استفاده و قابل اعتماد است. استراتژی‌های موفق امنیتی شبکه از چندین راه‌حل امنیتی برای محافظت از کاربران و سازمان‌ها در برابر بدافزار‌ها و حملات سایبری استفاده می‌کنند.

یک شبکه از دستگاه‌های به‌هم‌پیوسته مانند رایانه‌ها، سرور‌ها و شبکه‌های بی‌سیم تشکیل شده است. بسیاری از این دستگاه‌ها در برابر مهاجمان بالقوه مستعد حملات سایبری هستند. امنیت شبکه شامل استفاده از انواع نرم‌افزار‌ها و ابزار‌های سخت‌افزاری است.

شبکه‌ها هرروز پیچیده‌تر می‌شوند و شرکت‌ها برای انجام تجارت و کسب‌وکار خود، هرروز بیشتر و بیشتر به شبکه‌ها و داده‌های خود وابسته می‌شوند. سرویس‌های امنیت شبکه باید در مقابل تنوع، گستردگی و روش‌های جدید حملات سایبری موفق عمل کنند.

چرا امنیت شبکه مهم است؟

امنیت شبکه بسیار مهم است زیرا از دسترسی مجرمان سایبری به داده‌های ارزشمند و اطلاعات حساس جلوگیری می‌کند. هنگامی که هکر‌ها به چنین داده‌هایی دست پیدا می‌کنند، می‌توانند مشکلات مختلفی از جمله سرقت هویت، سرقت دارایی و آسیب به شهرت برند را سبب شوند.

در ادامه با چند مورد از مهم‌ترین دلایل اهمیت حفاظت از شبکه‌ها و استفاده از سرویس امنیت شبکه آشنا خواهیم شد:

ریسک‌های عملیاتی (Operational risks)

سازمانی که از امنیت شبکه کافی برخوردار نباشد، در خطر اختلال در ارتباطات داخلی و خارجی خود قرار می‌گیرد. کسب‌وکارها و شبکه‌های شخصی به دستگاه‌ها و نرم‌افزارهایی وابسته هستند که وقتی توسط ویروس‌ها، بدافزارها و حملات سایبری در معرض خطر قرار می‌گیرند، نمی‌توانند به‌طور مؤثر عمل کنند.

خطرات مالی برای اطلاعات شناسایی شخصی (Financial risks for compromised personally identifiable information (PII))

سرقت داده‌ها و اطلاعات شخصی می‌تواند هم برای افراد و هم برای مشاغل گران تمام شود. سازمان‌هایی که PII را مدیریت می‌کنند، مانند شماره‌ها و گذرواژه‌های تأمین اجتماعی، باید آن را ایمن نگه دارند. سرقت این داده‌های حساس می‌تواند برای قربانیان هزینه مالی و جزایی سنگینی در پی داشته باشد. سرقت داده‌ها و افشای آن همچنین می‌تواند شهرت یک شرکت را از بین ببرد و آن را در معرض شکایت قضایی قرار دهد.

استفاده از سرویس امنیت شبکه
استفاده از سرویس امنیت شبکه

ریسک مالی (Financial risk)

سازمان‌ها همچنین می‌توانند دارایی‌های معنوی خود را در طی این سرقت‌ها از دست بدهند. از دست دادن ایده‌ها، اختراعات، فرمول‌ها، استراتژی‌ها و محصولات یک شرکت می‌تواند منجر به از دست دادن کسب‌وکار و مزیت‌های رقابتی شود.

مسائل نظارتی (Regulatory issues)

بسیاری از دولت‌ها از کسب‌وکارها می‌خواهند مقررات امنیت داده‌ها را که جنبه‌های امنیت شبکه را پوشش می‌دهد، رعایت کنند. برای مثال، سازمان‌های پزشکی در ایالات متحده ملزم به رعایت مقررات قانون مسئولیت‌پذیری بیمه سلامت (HIPAA) هستند و سازمان‌هایی در اتحادیه اروپا که با داده‌های شهروندان سروکار دارند، باید از مقررات حفاظت از داده‌های عمومی (GDPR) پیروی کنند. . نقض این مقررات می‌تواند منجر به جریمه نقدی، ممنوعیت و احتمالاً زندان شود.

برای اطمینان از امنیت داده‌های مشتری (To ensure client data security)

اهمیت استفاده از سرویس امنیت شبکه چیست؟ اطمینان از امنیت داده‌های مشتری مهم است. یک سیستم شبکه خوب باید از داده‌های مشتری در هنگام تبادل داده‌ها از طریق شبکه یا اینترنت محافظت کند. مشتری ممکن است یک سازمان دولتی یا تجاری باشد که داده‌های حساس خود را در مرکز داده شما ذخیره می‌کند. اگر نتوانید داده‌های مشتری خود را ایمن کنید، کسب‌وکار و شهرت تجاری‌تان را از دست خواهید داد.

برای بهبود عملکرد شبکه (To improve network performance)

بهبود عملکرد شبکه دلیل دیگری برای اهمیت امنیت شبکه و استفاده از سرویس امنیت شبکه است. استفاده از یک سرویس امنیت شبکه خوب نه تنها زیرساخت شما را ایمن می‌کند، بلکه به‌طور مؤثری منجر به بهبود عملکرد شبکه و سرویس شما می‌شود. یک سیستم شبکه با کیفیت بالا دارای اتصال اضافی، ابزار سخت‌افزاری، پشتیبانی سریع و پهنای باند کافی است. هنگام کار بر روی چنین شبکه قدرتمندی، هیچ پکت لاس و هیچ حمله سایبری وجود نخواهد داشت.

برای بهبود عملکرد شبکه باید از انواع مختلفی از ابزار‌های امنیتی مانند فایروال‌ها، برنامه‌های آنتی ویروس و ابزار‌های تست نفوذ استفاده کنید. اگر سیستم شبکه شما قدرتمند باشد، کسب‌وکار شما به‌طور چشمگیری رشد می‌کند، سودتان بالاتر می‌رود و هزینه‌ها در طولانی مدت کاهش پیدا می‌کنند، چرا که مشتریان به کار کردن با شبکه‌های بهینه و همواره در دسترس تمایل بسیار بیشتری نشان مي‌دهند.

برای محافظت در برابر حملات سایبری (To prevent from cyber attacks)

امنیت شبکه برای محافظت در برابر حملات سایبری و دسترسی غیرمجاز مهم است. اگر شبکه شما ایمن نیست، مهاجمان سایبری به‌راحتی می‌توانند از سیستم شما سوء استفاده کنند و می‌توانند به داده‌هایی که از طریق اینترنت ارسال یا دریافت می‌کنند دسترسی داشته باشند. به‌طور معمول، سیستم امنیتی شبکه به محافظت از داده‌های شما در برابر حملات سایبری مانند حمله Man in the Middle (MiM)، باج‌افزار و حملات انکار سرویس کمک می‌کند.

استفاده از سرویس امنیت شبکه خوب و قدرتمند همچنین به محافظت از رایانه شما در برابر تهدیدات سایبری خارجی مانند ویروس یا نرم‌افزار‌های جاسوسی کمک می‌کند. بنابراین، هنگام ذخیره داده‌ها در پایگاه داده برای محافظت در برابر حملات سایبری، می‌توانید از تکنیک‌های رمزگذاری و سرویس امنیت شبکه استفاده کنید.

برای محافظت از داده‌های اشتراک‌گذاری (To protect share data)

اگر یک کسب‌وکار یا سازمانی دارید که باید داده‌های خود را با مشتریان یا سازمان‌های دیگر به اشتراک بگذارید، هنگام اشتراک‌گذاری داده‌ها از طریق شبکه، باید اقدامات ایمنی را لحاظ کنید. حتی، در یک شبکه مشترک، استفاده از یک سرویس امنیت شبکه می‌تواند به ایمن‌سازی داده‌ها و اسناد مشترک کمک کند. شما باید از امنیت شبکه برای هر رایانه اطمینان حاصل کنید، داده‌ها فقط می‌توانند کامپیوتری را برای ارسال داده انتخاب کنند که مجوز ارسال را دارند.

سرویس امنیت شبکه چیست؟
سرویس امنیت شبکه چیست؟

برای تثبیت اتصال شبکه (To stabilizing the network connection)

چرا استفاده از یک سرویس امنیت شبکه مهم است؟ امنیت شبکه برای تثبیت اتصال شبکه مهم است. اگر سیستم شبکه شما برای مدت طولانی ایمن نباشد، شبکه شما در برابر انواع مختلف حملات سایبری خارجی آسیب‌پذیر می‌شود. اگر ترافیک شبکه شما در اثر حملات خارجی تشدید شود، وضعیت ناپایداری در شبکه شما ایجادشده و دیگر با سرعت و پایداری قبل کار نخواهد کرد. بنابراین، سیستم شبکه خود را برای محافظت از خطرات سایبری ایمن کنید تا کانکشن باثباتی به اینترنت داشته باشید.

انواع نرم‌افزار‌ها، ابزار‌ها و سرویس امنیت شبکه

انتخاب سیاست‌ها و ابزار‌های سرویس امنیت شبکه، از شبکه‌ای به شبکه دیگر متفاوت است و در طول زمان تغییر می‌کند. امنیت قوی اغلب شامل استفاده از چندین رویکرد است که به‌عنوان امنیت لایه‌ای یا دفاع عمیق شناخته می‌شود تا به سازمان‌ها تا حد امکان کنترل‌های امنیتی بیشتری بدهد. در ادامه برخی از انواع ابزار‌ها و نرم‌افزار‌های امنیتی شبکه که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای شما لیست شده است:

Access control

این روش دسترسی به برنامه‌ها و سیستم‌های شبکه را برای گروه خاصی از کاربران و دستگاه‌ها محدود می‌کند.

آنتی ویروس و ضد بدافزار (Antivirus and antimalware)

آنتی ویروس و ضد بدافزارها، نرم‌افزارهایی هستند که برای شناسایی، حذف یا جلوگیری از آلوده شدن رایانه‌ها در نتیجه ویروس‌ها و بدافزار‌ها مانند تروجان‌ها، باج‌افزار‌ها و جاسوس‌افزار‌ها طراحی شده‌اند.

Application security

نظارت و محافظت از برنامه‌هایی که سازمان‌ها برای اجرای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند بسیار مهم است، زیرا تهدیدات بدافزار مدرن اغلب کد منبع باز و پورت‌هایی را هدف قرار می‌دهند که سازمان‌ها از آن‌ها، برای ساختن نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی استفاده می‌کنند.

Behavioral analytics

این سرویس امنیت شبکه رفتار شبکه را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و به‌طور خودکار سازمان‌ها را از فعالیت‌های غیرعادی باخبر می‌کند.

Cloud security

ارائه‌دهندگان خدمات فضای ابری اغلب ابزارهای امنیتی را به‌فروش می‌رسانند که امینت فضای ابری را تضمین کند.

Data loss prevention (DLP)

این ابزارها، داده‌های در حال استفاده، در حال انتقال و آرشیو را برای جلوگیری از سرقت نظارت می‌کنند. DLP اغلب مهم‌ترین و در معرض خطرترین داده‌ها را طبقه‌بندی می‌کند و کارکنان را به بهترین شیوه‌ها برای محافظت از آن داده‌ها آموزش می‌دهد. به‌عنوان مثال، ارسال نکردن فایل‌های مهم به‌عنوان پیوست در ایمیل‌ها یکی از بهترین روش‌ها است.

Email security

امنیت ایمیل یکی دیگر از انواع سرویس امنیت شبکه است. ایمیل یکی از آسیب‌پذیرترین نقاط شبکه است. کارمندان با کلیک بر روی پیوندهای ایمیلی که مخفیانه نرم‌افزار‌های مخرب را دانلود می‌کنند، قربانی حملات فیشینگ و بدافزار می‌شوند. ‌ایمیل همچنین یک روش ناامن برای ارسال فایل‌ها و داده‌های حساس است که کارمندان ناخواسته درگیر آن می‌شوند.

Firewall

این نرم‌افزار یا سیستم عامل، ترافیک ورودی و خروجی را برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به شبکه بررسی می‌کند. فایروال‌ها یکی از پرکاربردترین نوع ابزارها و سرویس امنیت شبکه هستند. فایروال در چندین منطقه از شبکه مستقر شده و لایه‌های محافظتی بیشتری در برابر حملات پیشرفته به‌وجود می‌آورد.

انواع سرویس امنیت شبکه
انواع سرویس امنیت شبکه

به‌عنوان برخی دیگر از مهم‌ترین ابزارها و سرویس امنیت شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Intrusion detection system (IDS)
 • Intrusion prevention system (IPSes)
 • Mobile device security
 • Multifactor authentication (MFA)
 • Network segmentation (ICSes)
 • Sandboxing
 • Security information and event management (SIEM)
 • Software-defined perimeter (SDP)
 • Virtual private network (VPN)
 • Web security
 • Wireless security
 • Workload security
 • Zero-trust network access

سخن پایانی

امنیت شبکه به‌قدری مهم است که چندین سازمان جهانی بر ایجاد و به اشتراک‌گذاری استراتژی‌هایی در مورد چگونگی سازگاری با تهدیدات مدرن تمرکز می‌کنند. Mitre ATT&CK، مؤسسه ملی استاندارد، فناوری و مرکز امنیت اینترنت، چارچوب‌های امنیتی و پایگاه‌های دانش رایگانی را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات تهدیدات سایبری و کمک به کسب‌وکار‌ها و سایر سازمان‌ها در ارزیابی روش‌های امنیتی شبکه خود فراهم کرده است. اگر قصد حفاظت از اطلاعات و شبکه خود را دارید، باید از بهترین و به‌روزترین ابزارها و سرویس امنیت شبکه استفاده کنید.

مدیر سایت ویرا شبکه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *