سبد خرید
0
No products in the cart.
حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

021-44973248

Search

زیرساخت های فیبرنوری با تکنولوژی FTTX Solution

FTTX تكنولوژی جديدی است كه از زيرساخت فيبرنوری براي عرضه سرويس باند گسترده به مشتريان استفاده می كند. تكنولوژی FTTx داراي مدل‌های FTTN، FTTP و FTTH است و نياز به سرمايه‌گذاری زياد، ايجاد يك شبكه فيبرنوری در لايه دسترسی و اتصال ساختمان‌ها از طريق فيبرنوری به تامين‌كننده سرويس می باشد.اين تكنولوژی اگرچه در مقايسه با ديگر تكنولوژی ها پهنای باند نامحدودی در اختيار كاربران می گذارد اما به سرمايه‌گذاری زيادی احتياج دارد و برای مشترک بسیار گران و هزینه بر است. FTTX يا “Fiber To The X” نام عمومي تکنولوژی­ هائی است که از فيبرنوری در بخشی از لايه دسترسی استفاده می­ کنند.

انواع فیبر نوری

استفاده از تکنولوژی ارتباط خطی (Micro Trenching) که قواعد اجرايی آن به اصول عمليات عمرانی کمتر و در نتيجه خرابی شهری حداقل استوار است،  يکی از محورهای کاری شرکت ويرا شبکه کاسپين می­ باشد. همچنين استفاده از تجهيزات راه­سازی معتبر و تجهيزات تخصصی شوتينگ فيبرنوری باعث تسريع اجرا و کاهش هزينه می­ شود.

(FTTN / FTTLA (fiber-to-the-node

فیبر نوری در یک محفظه که ممکن است به اندازه چند مایل از محل مشتری فاصله داشته باشد ترمینال می شود. کابل کشی از محفظه خیابان تا محل مشتری معمولا مسی می باشد.

(FTTC / FTTK (fiber-to-the-curb/kerb

FTTC خیلی شبیه به FTTN می باشد با این تفاوت که محفظه به محل کاربر نزدیکتر است و کابل کشی فیبر نوری معمولا در طول 300 متری از محل مشتری ترمینال می شود. دارای محدوده ای برای تکنولوژی های مسی با پهنای باند بالا مانند اترنت سیمی یا IEEE 1901 شبکه خطوط برق و تکنولوژی Wi-Fi بی سیم می باشد.

(FTTP (fiber-to-the-premises

برای در برگرفتن FTTH و FTTB با هم استفاده می شود. یا گاهی برای نشان دادن یک شبکه فیبر نوری خاص شامل خانه و شرکت باهم استفاده می شود.

(FTTB (fiber-to-the-building

کابل کشی فیبر نوری در ساختمانی ترمینال می شود که معمولا دارای چند واحد است. تحویل سرویس به واحد های فردی از پایانه ممکن است از طریق چند روش صورت گیرد.

(FTTH (fiber-to-the-home

کابل کشی فیبر نوری در خانه یا شرکت افراد برای مثال در یک جعبه بر روی دیوار خارج خانه ترمینال می شود.

(FTTD (fiber-to-the-desktop

شامل اتصالات فیبر نوری از اتاق کامپیوتر اصلی تا یک ترمینال یا مدیاکانورتور فیبر نوری نزدیک میز کاربر می باشد.

(FTTE / FTTZ (fiber-to-the-telecom-enclosure

یک شکلی از کابل کشی تشکیل شده است که به طور معمول در شبکه های محلی شرکت استفاده می شوند. که در آن فیبر برای اتصال اتاق تجهیزات کامپیوتر اصلی تا یک محفظه نزدیک به میز یا ایستگاه کاری استفاده می شود. FTTE و FTTZ با وجود شباهت در نام به عنوان بخشی از تکنولوژی های گروه FTTX در نظر گرفته نشده اند.

طراحی و پیاده سازی زیرساخت های فیبر نوری

اگر شما در پروژه خود نیاز به طراحی و پياده سازی زيرساخت های فيبر نوری دارید یا از علاقه مندان حوزه فیبر نوری می باشید پیشنهاد میکنیم تا انتها با ما همراه باشید. در این مقاله با طراحی زیر ساخت فیبر نوری و پیاده سازی آن ، تجهیزاتی که در پیاده سازی زیر ساخت فیبر نوری استفاده می شود و همچنین با پروژه های انجام شده توسط تیم اجرایی ما آشنا می شوید. شبکه Campus یک شبکه محلی اختصاصی یا LAN می باشد ، این شبکه گاها می تواند مجموعه‌ ای از شبکه‌ های محلی متصل به هم باشد که به یک شرکت، سازمان دولتی، دانشگاه یا سازمان مشابه خدمات ارائه می‌ کنند. در این ساختار ، یک Campus معمولی مجموعه ای از ساختمان ها را در مجاورت نزدیک در بر می گیرد. کاربران استفاده کننده در یک شبکه Campus ممکن است به طور گسترده‌ تری ( از نظر جغرافیایی ) نسبت به یک شبکه محلی یا LAN پراکنده باشند ، اما معمولاً این گستردگی به اندازه یک شبکه گسترده یا WAN نمی باشد.

شبکه گسترده کامپیوتری یا شبکه WAN یک شبکه کامپیوتری است که ناحیه جغرافیایی نسبتا وسیعی را پوشش می‌دهد

در اصل متشکل از یک یا چند شبکه محلی (LAN) اختصاصی است که غالبا با سوئیچ و روتر به هم متصل هستند

با کارشناسان ما در تماس باش

شبکه دانشگاهی (CAN) چیست ؟

شبکه دانشگاهی که اصطلاحا به آن Campus Area Network گفته می شود ، از یک یا چند شبکه محلی Local Area Network (LAN) تشکیل می شود که این شبکه ها با استفاده از سوئیچ و روتر به یکدیگر متصل می شوند.
شبکه دانشگاهی یا CAN بر خلاف نامی که به آن اختصاص داده اند فقط در دانشگاه ها استفاده نمی شود بلکه در مراکز نظامی ، آموزشی ، شرکت ها و سازمان ها و آژانس های دولتی نیز کاربرد دارد.
شبکه دانشگاهی (CAN) به دلیل تشکیل از چند شبکه LAN گسترده تر از یک شبکه LAN می باشد و معمولا چند ساختمان نزدیک به هم را شامل می شود. مثلا شبکه CAN در محیط دانشگاه می تواند شامل ساختمان های مختلف مدیریتی ، آموزشی ، کتابخانه ، مراکز دانشجویی باشد که به همدیگر متصل شده اند.
امروزه در شبکه های دانشگاهی (CAN) کره های شبکه با استفاده از فیبر نوری و فناوری اترنت پر سرعت (مثل اترنت گیگابیتی یا اترنت 10 گیگابیتی) به یکدیگر متصل می شوند.
شبکه دانشگاهی (CAN) بر خلاف شبکه گسترده (WAN) در یک نقطه مدیریت و نگهداری می شود ، مدیران این شبکه می توانند با استفاده از تجهیزات و نرم افزار های مختلف آنرا رصد کنند و دسترسی های مختلف را تایید یا رد کنند.

در این شبکه ها معمولا با استفاده از فایروال ها ارتباط بین شبکه دانشگاهی CAN و اینترنت را کنترل می کند تا شبکع داخلی از دسترسی غیر مجاز محافظت شود.
با تا توجه به این که شبکه داخلی خارج از شبکه اینترنت می باشد و ارتباط آنها به صورت LAN می باشد ، انتقال داده ها اغلب سریعتر از سرعت عادی اینترنت می باشد و در نتیجه اشتراک گذاری فایل های بزرگ با دیگر کاربران شبکه داخلی راحت تر خواهد بود.
شبکه های دانشگاهی (CAN) چون به صورت اختصاصی می باشند و بخش های مختلف به صورت کاملا نظارت شده به یکدیگر متصل می شوند ، دسترسی و مجوز های آنها محدود تر و دقیق تر می باشد.
برای یک حالت ایده آل همانطور که در بالا گفته شد استفاده از تجهیزات فیبر نوری و فناوری اترنت گیگابیتی یا اترنت 10 گیگابیتی در شبکه دانشگاهی می باشد. در برخی موارد در نقاطی که کاربران بسیار زیادی وجود دارد مثل مراکز دانشجویی یا کتابخانه های دانشگاه ها از WiFi استفاده می شود تا شبکه با اختلال رو به رو نشود.
کاربران در این مکان ها با استفاده از نوت بوک ، تبلت و گوشی موبایل به انجام تحقیقات می پردازند پس WiFi بهترین راه حل می باشد.

تجهیزات زیرساخت فیبر نوری

در این بخش به معرفی تجهیزاتی که در اجرای زیر ساخت فیبر نوری کاربرد دارند را به شما معرفی میکنیم

حوضچه های مخابراتی

با راه اندازی حوضچه های مخابراتی فضایی ایجاد می شود که از طریق آن می توانید ارتباط کابل های فیبر نوری و داکت های اجرا شده را آرایش و مدیریت کنید. طراحی و ساخت این حوضچه ها به صورتی است که علاوه بر تقسیم ، جهت دهی و انجام اتصالات در شبکه فیبر نوری به راحتی از زیر ساخت های فبر نوری در برابر عومال محیطی محافظت می کند. حوضچه مخابراتی محل قرار گرفتن مفصل است و در این مکان می توان برای مشترکین مناطق مختلف شهری زیرساخت لازم جهت ایجاد ارتباط را فراهم کرد.

لوله کاروگیت سابداکت دار

لوله های کاروگیت سابداکت دار از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند. سابداکت های رنگی موجود مناسب کابل کشی زیر ساخت فیبر نوری در شبکه FTTX می باشد. این سابداکت ها طوری طراحی شده است که نه تنها ردیابی، دسته بندی و اجرای کابل کشی را بسیار آسان کرده است بلکه از ورود حیوانات موذی به داخل لوله نیز جلوگیری می کند. • انعطاف بالا • قابلیت ردیابی سابداکت • سهولت در اجرای زیرساخت • مقاوم در برابر کشش، پارگی و رشد سریع ترک • قابلیت عرضه به صورت کلاف و در متراژ های گوناگون • استحکام بالا • در انواع 3، 4، 5، 7، 9 سابداکت • قابلیت استفاده در پروژه های مخابراتی

هندهول

هندهول به یک محفظه ای گفته می شود که شکل استوانه ای دارد و دارای قطری حدود یک متر است و جنس پلاستیکی دارد. در کنار هندهول برای ورود و خروج کابل که بعد از آرایش مرتب شده است سوراخ هایی شبیه لوله تعبیه شده است. در شبکه های فیبر نوری زمانی هندهول تعبیه می کنند که باید روی کابل هایی که در بیرون قرار دارند و اصطلاحا Outdoor هستند آرایش دوباره صورت گیرد.

نمونه پروژه‌ی طراحی و پياده سازی زيرساخت های فيبر نوری

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول