پروژه FTTX ایران خودرو

لوگو ایرانخودرو

پروژه FTTX ایران خودرو


در ابتدا تعاریفی داریم از اینکه :
تکنولوژی FTTX چیست و ساختار آن به چه شکل است؟

FTTX اصطلاحی کلی برای تمامی پیکربندی‌های مبتنی بر فیبر می‌باشد که به دو گروه تقسیم می‌شود:

FTTP/FTTH/FTTB (کل فاصلهٔ دفتر تا محل مشتری فیبرکشی می‌شود)

 FTTC/N (فیبرکشی تا کافوی مخابراتی/نود، و تکمیل اتصال با سیم تلفن مسی)

در صنعت  مخابرات انواع متفاوتی از پیکربندی‌های FTTXوجود دارد. پرکاربردترین اصطلاحات امروزه عبارت‌اند از:

 

FTTP (فیبر به محل مشتری): از این اصطلاح به عنوان اصطلاحی کلی برای اشاره به FTTH و FTTB و همین‌طور مواقعی که شبکهٔ فیبر هم شامل خانه و هم کسب‌وکارهای کوچک است استفاده می‌شود.

FFTH (فیبر به خانه): فیبرکشی تا مرز محل زندگی انجام می‌شود، مثلاً جعبه‌ای بیرون دیوار یک خانه. شبکه‌های نوری پسیو (GPON) و اترنت نقطه به نقطه نمونه‌هایی از FTTH هستند که مستقیماً از دفتر مرکزی اپراتور به ارائهٔ خدمات سه‌گانه (دیتا، صدا و تصویر) می‌پردازند.

FTTB (فیبر به ساختمان، کسب‌وکار یا زیرزمین): تا مرز ساختمان فیبرکشی انجام شده (مانند زیرزمین یک ساختمان مسکونی) و اتصال نهایی به هر واحد مسکونی با استفاده از روش‌های دیگر انجام می‌گیرد.
FTTD (فیبر به دسکتاپ): اتصال فیبر از اتاق مرکزی کامپیوتر به یک ترمینال یا مبدل فیبر که نزدیک به میز کاربر قرار دارد برقرار می‌شود.

FFTO (فیبر به دفتر کار): اتصال فیبر از اتاق مرکزی کامپیوتر/سوئیچ مرکزی به یک سوئیچ کوچک مخصوص (به نام سوئیچ FTTO) که در محل کار کاربر قرار گرفته است برقرار می‌شود. این سوئیچ کوچک با استفاده از کابل استاندارد شبکه، سرویس‌های اترنت ارائه می‌دهد. سوئیچ‌ها به طور غیرمتمرکز در سراسر ساختمان پخش شده‌اند، اما همه از یک نقطه مرکزی کنترل می‌شوند.
FTTE/FTTZ (فیبر به کافو یا فیبر به منطقه): نوعی از کابل‌کشی منظم است که معمولاً در شبکه‌های محلی تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این تکنولوژی، از فیبر برای اتصال اتاق مرکزی کامپیوتر به یک جعبهٔ مخابراتی یا کافوی نزدیک به محل‌کار یا میز کاربر استفاده می‌شود. با وجود تشابه نام، FTTEو FTTZ جزو تکنولوژی FTTX نیستند.

FTTF (فیبر به حیاط): بسیار شبیه FTTB است با این تفاوت که در FTTF هر دستگاه متصل به فیبر برای سرویس‌دهی به یک مشترک در نظر گرفته می‌شود که اجازه سرعت‌های چند گیگابیتی را فراهم می‌نماید.

FTTdp (فیبر به نقطه توزیع): بسیار شبیه FTTC / FTTN می‌باشد که در آن فیبر تا نزدیکتر جعبه تقسیم یا نقطه توزیع به مشتری آمده است و اجازه سرعت‌های نزدیک گیگا بیت را فراهم می‌نماید.

FTTN / FTTLA (فیبر به نود، محله یا آخرین تقویت کننده): فیبرکشی تنها تا یک کابینت خیابانی انجام می‌شود که ممکن است کیلومترها با مکان مشتری فاصله داشته باشد، و اتصال نهایی از طریق سیم تلفن است. FTTNمعمولاً گامی موقت به سمت FTTHکامل است و برای ارائهٔ سرویس‌های سه‌گانهٔ پیشرفتهٔ مخابراتی استفاده می‌شود.

FTTC / FTTK (فیبر به کابینت یا جعبه مخابراتی): مشابه FTTNاست، اما کابینت خیابانی یا دکل نزدیک‌تر به محل مشتری (حدود ۳۰۰متر) و در محدودهٔ ارائه تکنولوژی‌های پهن‌باند مسی، مانند اترنت یا وای-فای است. گاهی با نام FTTP (فیبر به دکل) نیز از این تکنولوژی یاد می‌شود که ممکن است باعث اشتباه گرفته شدن آن با سیستم فیبر به محل مشتری شود.

 

در سال ۲۰۰۶، شوراهای FTTH (اف تی تی اچ) اروپا، آمریکای شمالی و آسیا-اقیانوسیه با هدف افزایش انسجام، تعریف رسمی‌ای از FTTH و FTTB ارائه دادند. این تعریف در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۱و ۲۰۱۵به‌روزرسانی شده است. هنوز تعریف رسمی‌ای از FTTC و FTTN وجود ندارد.

 

و اما مراحل اجرای وانجام شده در پروژه FTTX شرکت ایران خوردرو :

برداشت اطلاعات و طراحی مسیر

جمع آوری اطلاعات: برداشت اطلاعات مکانی توسط GPS ، از اماکن، کافو، منهول، ساختمان ها، دوربین ها و همچنین مسیر فیبر و عوارض ترافیکی مرتبط با آن از مهم ترین مراحل اجرای پروژه های پسیو شبکه فیبر نوری می باشد که عملی شدن کل پروژه به دقت این مرحله وابسته است.

نصب ماکرو داکت باندل

آماده سازی: در این مرحله طرح تفصیلی و نقشه های مسیر بررسی شده نوع بافت زمین تعیین می شود. همچنین تاسیسات زیرزمینی از قبیل آب و فاضلاب، برق، گاز و… شناسایی و استعلام های لازم از مراجع مرتبط اخذ می گردد.

رعایت نکات ایمنی: جهت جلوگیری از بروز حادثه از وسایلی از قبیل علائم اخباری مانند تابلو ایمنی شبرنگ، علائم هشدار دهنده، چراغ چشمک زن و … استفاده می شود. همچنین کلیه کارکنان از وسایل ایمنی مانند دستکش، کلاه، کفش و … استفاده خواهند کرد.

حمل و نگهداری مایکرو داکت: حمل لوله ها و قرقره های مایکروداکت توسط کامیون و جابجایی آن ها توسط جرثقیل و لیفتراک انجام می شود.

 

اجرای عملیات حفاری:

حفاری ماشینی (Trenching)

عملیات حفاری ماشینی به وسیله دستگاه Trencher به عمق 45سانتی متر و عرض 8 الی 13سانتی متر بر روی خیابان های با روکش آسفالت و دارای زیرساز�� مناسب انجام می­شود

 حفاری دستی

حفاری دستی با عرض 30 سانتی متر معمولا در زمین­های خاکی انجام می شود و برای حفاظت مایکروداکت، از لوله پلی اتیلن استفاده می شود.

رفع معارض شهری و رگلاژ کف کانال

پس از انجام حفاری، باقیمانده خاک بایستی از کف کانال پاکسازی شود. علاوه بر روش دستی پاکسازی و هموارکردن کف کانال، این کار در سیستم به صورت ماشینی و با استفاده از دستگاه مکنده، انجام می شود.

برای عبور از جداول بتنی کنار خیابان، رفوژ میان بلوارها ، پل ها، زیرگذرها و … به وسیله حفاری دستکن و با ابزار مناسب، سطح آسفالت برش داده می شود و از زیر این موانع راه عبور باز می شود.

داکت گذاری و نصب نوار اخطار:

پس از رگلاژ کف کانال، مرحله داکت گذاری انجام می­شود. در این مرحله، با نصب قرقره مایکروداکت بر روی قرقره­کش و حرکت آن در طول مسیر ، داکت در کف کانال خوابانده می شود و بر روی آن یک لایه خاک نرم یا ماسه بادی ریخته می­شود.
نوار اخطار در کانال خوابانده می شود و روی آن تا ارتفاع 15 سانتی متری سطح خیابان با خاک معمولی پر می شود.

 

غرقاب کردن و نصب حوضچه (Hand Hole)

پس از انجام پرکاری، سطح کانال با آب پر می شود تا ذرات خاک به هم چسبیده و محکم شود و نشست لازم را بنماید.
در این مرحله حوضچه پیش ساخته با جرثقیل در محلی که قبلا حفاری و آماده شده، جای­گذاری می گردد. بعد اطراف حوضچه با ملات محکم می شود و در آخر غرقاب صورت می گیرد. بعد از این مرحله متعلقات حوضچه از قبیل رکاب و پایه رکاب و اتصال زمین، نصب می گردد.

نصب جانکشن و فیببر باکس

 در این مرحله، پایه بتنی پیش ساخته  در محلی که از قبل حف��ری و آماده شده، نصب و با ملات محکم می گردد و در آخر غرقاب صورت می گیرد. بعد باکس فیبر نوری در داخل ان نصب می گردد .

بازسازی مسیر آسفالت و بتن

در این مرحله ابتدا برای جلوگیری از نشت آب بتن، کف کانال، با نایلون پوشیده می گردد و بعد کانال با بتن پر می­شود.
جهت انجام آسفالت کاری، ابتدا کف کانال تمیزکاری و سپس کف و لبه­های کانال با رگه هایی از قیر مذاب اندود می شود. سپس کانال با آسفالت داغ پر شده و با ماله صاف گردیده و با غلطک تسطیح می شود.

شوتینگ فیبر نوری (Shooting) و کابل کشی فیبرنوری

از مهمترین مراحل اجرای پروژه های پسیو شبکه فیبر نوری شوتینگ فیبر نوری است که ابتدا طرح شوت فیبر نوری با هماهنگی و مطابق نیاز کارفرما آماده می شود. قبل از شوت، ابتدا سابداکت­ها تست می گردد، بعد فیبر با ماده روان ساز آغشته می شود و سپس عملیات شوت فیبر انجام می شود.

مفصل بندی در صورت لزوم

قبل از انجام مفصل بندی، ابتدا حوضچه پاکسازی می­شود، کابل ها برچسب می خورد و سپس توپی در محل ورود کابل به حوضچه نصب می شود. پس از آن لوزتیوپ­ها متناسب با ابعاد کاست برداشته، عمل فیوژن انجام و کابل ها آرایش و مفصل با چسب آب بندی می­شود.

 فیوژن و تست فیبر OTDR

این تست به منظور آنالیز افت مسیر و مشخص کردن مشکلات موجود در مسیر و اندازه گیری افت های ناشی از آن ها انجام می شود. نتایج این تست به صورت یک طرفه (directional) و دوطرفه (Bidirectional) انجام می گیرد.

اصطلاحات
FTTH : Fiber To The Home
FTTC : Fiber To The Curb/Cabinet
FTTB : Fiber To The Building
FTTP: Fiber To The Premise
FTTN : Fiber To The Node(neighborhood)
FTTO: Fiber To The Office
OLT : Optical Line Terminal
ONT : Optical Network Terminal
ONU: Optical Network Unit
xPON : (E,G ,….)Passive Optical Networ

[us_image image=”827″ size=”full” align=”center”]
مدیر سایت ویرا شبکه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *