سبد خرید
0
No products in the cart.
حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

021-44973248

Search

تست شبکه FLUKE و OTDR

تست فلوک شبکه fluke

تست فلوک کابل شبکه

به طور کلی  سرعت و کیفیت جابجایی اطلاعات بر روی بستر شبکه را می‌توان با تست فلوک اندازه گیری نمود، تستر کابل شبکه یکی از ابزارهای اندازه گیری و  تست  ارتباطات  کابلی  بر  روی  شبکه های کامپیوتری است، میزان اطلاعاتی که انواع مختلف این تسترها دراختیار کاربران آن  قرارمی دهد با توجه به نوع آن وسیله متغیر است، از جمله اطلاعاتی که یک تستر خوب در اختیار کارشناسان کابل کشی قرار می‌دهد احتمال قطعی در طول مسیر و میزان متراژ می باشد.
تست فلوک نمونه ای از این نوع تست ها می باشد که با بهره گیری از محصولات شرکت FLUKE  صورت می گیرد برتری این نوع تست نسبت به سایر نمونه های مشابه از آنجایی است که به طور کلی  سرعت و کیفیت جابجایی اطلاعات بر روی بستر شبکه را می‌توان اندازه گیری نمود. در این نوع تست علاوه بر امکان سنجی  ای که روی کابل ها انجام می شود تجهیزات و اتصالات طول مسیر و استانداردهای لازم نیز مورد بررسی قرار می گیرد و در درون دستگاه ذخیره میگردد و در نهایت می‌توان گزارشی کامل را در اختیار داشت.

آیا سیستم نصب شده شبکه ی شما دارای عیب است؟

آیا سیتم شبکه شما دارای افت سرعت است؟

و مشکالت بسیار دیگری که بعد از راه اندازی سیستم شبکه شما ممکن است رخ دهد. دلیل به وجود آمدن اینگونه مشکالت نبود زیرساخت های مناسب و با کیفیت می باشد
.یکی از مهم ترین عناصر زیرساخت سیستم شبکه، کابل شبکه می باشد. با استفاده از کابل نامناسب و بی کیفیت دچار مشکالتی مانند افت سرعت و قعطی ارتباط در سیتم شبکه میشویم.
برای جلوگیری از بروز اینگونه مشکالت باید از کابل های شبکه دارای کیفیت استفاده کرد.
چگونه کابل شبکه ی مناسب برای سیستم خود را میان انبوهی از برند ها انتخاب کنیم؟
همیشه بهترین راه برای تشخیص کیفیت هر محصولی آزمایش آن محصول به وسیله ابزارهای مناسب و پارامترهای استاندارد آزمایش آن محصول می باشد.
یکی از پارامترهای تشخیص کابل شبکه ی با کیفیت آزمایش تست فلوک می باشد.

آزمایش تست فلوک

به طور کلی آزمایش تست فلوک به دو بخش آزمایش چنل و پرمنت تقسیم میشود.
آزمایش تست چنل:
نمونه ی ساده تری از آزمایش کابل شبکه میباشد که با استفاده از دو کیستون شبکه کابل ها را به دستگاه متصل کرده و با آن اندازه گیری می کنند.
آزمایش تست پرمنت:
نمونه ی کامل تر از آزمایش قبلی،که این بار کابل را به وسیله ی پچ کورد به هم متصل کرده و با دستگاه اندازه گیری می کنند.
نکته 1 :استاندارد تست فلوک در هر دو نوع چنل و پرمنت مقدار 09 متر طول کابل است.
این آزمایش را می توان در متراژهای مختلف نیز انجام داد و پارامتر ها را نیز بررسی کرد،اما در تست فلوک معیار 09 متر می باشد
نکته 2 :کابلی که تست پرمنت را پاس کند،حتما تست چنل را نیز پاس می کند.اما ممکن است کابلی که تست چنل را پاس می کند ،تست پرمنت را پاس نکند.
نکته 3 :طریقه نصب سوکت در کابل های شبکه فویل و شیلددار موضوعی است که بسیاری از افراد را دچار مشکل میکند.به عنوان مثال اگر شما نتوانید کابل مورد نظر را به درستی سوکت بزنید،در آن صورت کابل شما تست را پاس نخواهد کرد،حتی اگر کابل ها شما دارای ضمانت آزمایش تست فلوک باشد. بهتر است برای مکان هایی که سرعت و دقت و حجم انتقال داده ها باید باال باشد مانند بانک ها،ساختمان های هلدینگ،انبارهای بزرگ و دانشگاه ها و … از کابل هایی استفاده شود که تست پرمنت را پاس کند.
در مکان هایی که تعداد کاربران متصل به شبکه کم و یا سرعت و دقت و حجم انتقال داده در سطح متوسطی باشد میتوان از کابل های ارزان قیمت تر که تست چنل را پاس می کنند،استفاده کرد.

نمونه گزارش تست فلوک

مواردی که در ادامه لیست شده اند عمده ی اطلاعاتی است که این نوع تستر ها در اختیارتان می گذارند:

 – تست دقیق و کامل لایه فیزیکی شبکه شامل کابل، کیستون پریز، پچ پنل، پچ کابل

– تایید اصلی یا غیراصلی بودن تجهیزات پسیو شبکه ( کابل، کیستون، پچ پنل، پچ کابل )

– استخراج متراژ دقیق کابل کشی‌ها گزارش اشکالات اتصالات پچ‌پنل و کیستون

– گزارش قطع بودن یا ضعیف بودن نحوه اتصال رشته‌های کابل به کیستون

– گزارش وجود نویز ومحل دقیق آن در مسیر کابلکشی

– گزارش وجود کشش یا خمش بیش از حد و محل دقیق آن در مسیر کابلکشی

– گزارش میزان خلوص مس بکار رفته در کابل شبکه تست مقاومت و میزان رسانایی کابل

در خصوص اهمیت دستگاه تستر فلوک  و گزارش تستهای آماری این دستگاه می‌توان به این نکته اشاره کرد که کلیه وزارتخانه ها و ادارات کل و سازمانها در برگزاری مناقصات اجرای شبکه های مسی ، فیبر نوری یکی از شرایط اولیه و ضروری شرکت در مناقصات را بهره مندی از ابزار نصب و تست و آنالیز مورد نیاز از جمله دستگاه تستر فلوک اعلام می نمایند.

برای تست شبکه معمولا از دستگاه DTX 1800 و DSX 5000  استفاده می شود که به استاندار باید هر سال کالیبره شود .

انواع تستر شبکه FLUKE

DTX-1800

DSX-5000

شرکت ویرا شبکه کاسپین مجهز به هر دو مدل دستگاه است و آماده ارائه خدمات به مشتریان می‌باشد.

تست OTDR

تست OTDR یا بازتاب سنج نوری برای آزمایش سالم بودن کابل فیبر نوری به کار می رود
که می تواند اتلاف اتصال را بررسی، طول را اندازه گیری و عیوب را پیدا کند.

OTDR  معمولا برای ایجاد یک تصویر از کابل فیبر نوری در مراحل نصب آن استفاده می شود.
پس از آن در صورت وجود مشکلات، مقایسه ای بین طرح اصلی و طرح دوم صورت می گیرد
.
تجزیه وتحلیل طرح OTDR به دلیل وجود مستندات طرح اصلی که در زمان نصب کابل ایجاد شده است آسان می باشد.
OTDR برای تست کابل های طولانی (بیش از 250 متر به صورت تقریبی یا 800 فوت ) یا کابل های فیوژن شده بسیار موثر می باشد.
داده ای که OTDR به وجود می آورد معمولا برای تولید یک عکس که trace نامیده می شود استفاده می شود
که اطلاعات با ارزشی را در اختیار کاربر آموزش دیده قرار می دهد و می تواند این اطلاعات را برای ارجاع بعدی به طرح در صورت ایجاد مشکل در شبکه ذخیره کند
.
تست OTDR
نباید برای اندازه گیری اتلاف الحاقی در کابل فیبر نوری استفاده شود. این کار بهتر است توسط منبع آزمایش فیبر نوری و نیرو سنج انجام شود.
دستگاه
OTDR به سادگی به شما نشان می دهد که کابل ها کجا ترمینال شده اند و کیفیت فیبر ها و اتصالات و جوش ها را تایید می کند.
البته طرح های
OTDR معمولا برای عیب یابی استفاده می شوند به دلیل اینکه آنها می توانند مکان شکستگی فیبر را در زمان مقایسه طرح ها با مستندات نصب، نشان دهند.

تست تارهای فیبر نوری با دستگاه OTDR

OTDR مخفف عبارت Optical time-domain reflectmoeter که به معنی بازتاب سنج نوری است که در محدوده زمانی کار می کند و برای عیب یابی در شبکه های لیزری مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر شما یک شبکه بیرونی در یک مسافت طولانی را نصب کرده باشید یا مفصلهایی بین کابلها داشته باشید شما باید یک تست OTDR برای چک کردن فیبر و درستی مفصلهای موجود انجام دهید.OTDR می تواند مفصل ها را بعد از اجرا ببیند و درستی عملکرد آن را تایید نماید. آن همچنین میتواند مسائل ناشی از نصب نادرست کابل ها را پیدا نماید. اگر شما بعد از قطع شدن کابل می خواهید اقدام به ترمیم کنید، تست OTDR به شما کمک می کند که محل قطع شدگی کابل را پیدا کنید و همچنین کیفیت نصب مفصل بر روی کابل را نیز تایید نمایید. در کابل فیبر نوری سینگل مود که از اتصال کانکتور آنها اطمینانی نیست، OTDR براحتی می تواند اتصالات بد را تشخیص دهد.

یکی از تولید کنندگان OTDR در یکی از کلاسهای فیبر به ما گفت برای توجیه قیمت یک OTDR شما می توانید به سادگی آنرا برای تست متراژ کابل روی قرقره استفاده کنید تا مطمئن شوید طول آن برابر همان میزان پولی است که بابت آن پرداخت کرده اید. کل کلاس خندید و استاد اشاره کرد که البته تولید کنندگان کابل باید روی روکش کابل طول آنرا مارک کنند و یک محاسبه ساده با یک ماشین حساب دو دلاری هم میتوان این کار را انجام داد.

از آنجایی که OTDRها بسیار گران قیمت هستند و فقط استفاده های خاص دارند لذا تصمیم گیری برای خرید آنها باید با دقت باشد. برای همین بیشتر این تجهیزات توسط شرکتها برای مدت چند روز یا هفته که شما به آن نیاز دارید اجاره داده میشوند. اگر چنانچه شما با عملکرد آنها آشنا نباشید نمیتوانید نتیجه درستی از تست های OTDR خود بدست بیاورید و بهتر است که یک متخصص را برای اینکار استخدام کنید تا این تست ها را برای شما انجام دهد .

این دستگاه یک سری پالس های نوری را به داخل شبکه فیبری تزریق می نماید و همچنین انتهای شبکه فیبر نوری را از طریق شکست نوری تشخیص می دهد. این دستگاه از این طریق می تواند امپدانس کابل در حال تست را اندازه گیری نماید ، توان پالس های بازگشتی محاسبه می شوند و جمع می شوند و به صورت بازه ای از زمان در طول فیبر نوری برای ما به صورت نمودار ترسیم می شوند .

از طریق یک دستگاه OTDR می شود طول و تضعیف یک فیبر نوری (شامل تکه های فیوژن شده و سر کابل ها )را محاسبه کرد. از طریق یک دستگاهOTDR می شود ایرادات ، از قبیل پارگی ها ، و تلفات توان فیبر را دید و محل آن را مشخص کرد .

مشخصه ها و نمودارهای مسیر فیبر نوری نصب شده ذخیره می شوند تا در آینده اگر دچار مشکل گردید بتوان از آن استفاده نمود. در صورت ایراد ، سیستم فیبر نوری تعمیر و بازیابی آن از هزینه بالایی برخوردار خواهد بود .

در صورتی که در سیستم های نصب شده ایرادی بوجود بیاید ، نمودارهای ذخیره شده OTDR بسیار مفید خواهند بود تا متخصص متوجه شود که تغییرات در چه نقطه ای اتفاق افتاده است. استفاده از OTDR برای یاف��ن ایرادات نیاز به یک اپراتور خبره دارد تا بتواند با تجربه ای که دارد به راحتی ایراد را بیابد

.

OTDR یک سری پالس های نوری را به داخل شبکه فیبری تزریق می نماید و همچنین انتهای شبکه فیبر نوری را از طریق شکست نوری تشخیص می دهد. این دستگاه از این طریق می تواند امپدانس کابل در حال تست را اندازه گیری نماید ، توان پالس های بازگشتی محاسبه می شوند و جمع می شوند و به صورت بازه ای از زمان در طول فیبر نوری برای ما به صورت نمودار ترسیم می شوند . از طریق یک دستگاه OTDR می شود طول و تضعیف یک فیبر نوری (شامل تکه های فیوژن شده و سر کابل ها )را محاسبه کرد .از طریق یک دستگاه OTDR می شود ایرادات ، از قبیل پارگی ها ، و تلفات توان فیبر را دید و محل آن را مشخص کرد . به منظور راه اندازی سیستم های فیبر نوری دستگاه های OTDR همراه با نمایشگرهای گرافیکی ،نقش مهمی را برای متخصصان نصاب ایفا می کنند و توانایی های بی نظیری را در اختیار آنها قرار می دهند ، پس اصل اول آموزش OTDR به متخصصان و منتننس سیستم فیبر نور�� است . مشخصه ها و نمودارهای مسیر فیبر نوری نصب شده ذخیره می شوند تا در آینده اگر دچار مشکل گردید بتوان از آن استفاده نمود. در صورت ایراد ، سیستم فیبر نوری تعمیر و بازیابی آن از هزینه بالایی برخوردار خواهد بود .

در صورتی که در سیستم های نصب شده ایرادی بوجود بیاید ، نمودارهای ذخیره شده OTDR بسیار مفید خواهند بود تا متخصص متوجه شود که تغییرات در چه نقطه ای اتفاق افتاده است. استفاده از OTDR برای یافتن ایرادات نیاز به یک اپراتور خبره دارد تا بتواند با تجربه ای که دارد به راحتی ایراد را بیابد . این موضوع وقتی صادق است که با فواصل زیاد کار داشته باشیم ،یا از تکه ها نزدیک به هم و کانکتورها و پل ها استفاده شده باشد.

OTDR با انواع مختلفی از فیبر ها و انواع مختلفی از طول موج ها کار می کند. به صورت کلی تست OTDR در طول موج های بیشتر از 1550 nm و 1310 nm کار می کند .

رنج فعالیت نوری یک OTDR به یک پالس نوری خلاصه می شود ، پهنای باند پالس نوری ،حساسیت ورود،و زمان تجمع سیگنال برای بهتر شدن رنج اندازه گیری با هم ترکیب می شوند و عرض پالس ها و زمان تجمع ، توسط استفاده کننده قابل تنظیم است ، و در صورت نیاز قابل کم و زیاد شدن می باشد .

یک پالس لیزر طولانی تر رنج فعالیت و اندازه گیری تضعیف واضح تری در فاصله بیشتری را فراهم می آورد. برای مثال ، استفاده از یک طول پالس طولانی، محاسبهء تضعیف در یک فاصله طولانی تا 100 کیلومتر را ممکن می سازد ، اما در این مورد یک رخداد نوری می تواند در فاصلهء 1 کیلومتری اتفاق بیفتد. این موضوع برای بهینه سازی یک لینک بسیار مفید است ، اما وقتی سعی می کند تا خطاها را بیابد استفاده کمتری خواهد داشت. یک طول موج کوتاه وضوح فاصله را بهبود خواهد بخشید . طول قابل اندازه گیری از یک رخداد نوری به “زاویه بی روح”dead zone نام دارد.

زاویه بی روح یک OTDR یک موضوع جالب برای استفاده کننده ها است. زاویه بی روح به 2 بخش تقسیم می شود.

1- “رخداد زاویه بی روح” بازتابی است از یک رخداد یا گسستگی نوری است . در این حالت ، زاویه بی روح اندازه گیری شده بستگی دارد به یک ترکیب طول موج و مقدار بازتاب .

2- یک “تضعیف زاویه بی روح” به یک رخداد غیر بازتابی وابسته است . در این موقعیت، زاویه بی روح اندازه گیری شده به یک ترکیب از طول پالس بسته است.

تجمع یک موج زمانی ، حساسیت OTDR بوسیله متوسط سازی دریافت است . حساسیت با مجذور تجمع زمانی افزایش می یابد . بنابراین اگر زمان تجمع 16 برابر شود، حساسیت 4 برابر خواهد شد . این موضوع حساسیت را، با زمان های تجمع از چند ثانیه به چند دقیقه محدود می کند . زمانی که از یک OTDR برای اندازه گیری چندین فیبر استفاده می شود، نمودار خروجی ممکن است جای ایراد صحت و سلامت فیبر را نشان بدهد . علت این است که چند فیبر کنار هم ضریب پراکندگی های کل دارند ، بنابراین فیبر شماره 2 نور بیشتر نسبت به فیبر شماره یک خواهد داشت ، و OTDR که در سر دیگر قرار دارد حالت غیر طبیعی و لاس بالا را نشان می دهد . فقط در صورتی که 2 تا سیگنال با هم ترکیب شوند اتلاف صحیح محاسبه خواهد شد . به همین خاطر نیاز است که OTDR در هر 2 طرف فیبر قرار بگیرد و به این صورت تلفات پیوند کابل ها و تلفات پشت به پشت دقیقتر اندازه گیری میشوند.

دقت اندازه گیری تئوری یک OTDR بسیار بالاست از آنجا که بر پایه یک نرم افزار و یک پالس ساعت با دقت ذاتی بهتر از 0.01% است .

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول